Rury PP-R - Najczęściej zadawane pytania


Co lepsze, rury PP-R, czy PEX?

Instalacja PP-R po zgrzaniu stanowi jedno ciało, rury razem ze złączkami. W PEX występują złączki, zaciskane lub ściskane. PP-R oraz PEX mają podobną wydłużalność cieplną, dzielą też wspólne zalety - tworzywa nie gniją i nie korodują. Jeśli instalacja PP-R jest wykonana zgodnie ze sztuką, nie z najtańszych materiałów, to podobnie jak dobrze wykonana instalacja PEX jest trwała. Przy tym jest zauważalnie tańsza. A skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?

Czy rury PP-R można tynkować?

Rury PP-R można tynkować lub zalewać, jednak zarówno instalacja ciepła, jak i zimna muszą bezwzględnie być umieszczone w otulinie. Dlaczego? Po pierwsze, polipropylen charakteryzuje się dużą rozszerzalnością temperaturową. Gdy rurą płynie gorąca woda, powiększa ona swoją objętość. Rury PP-R stabi wydłużają się mniej, ale zawsze. Gdy rurę zatynkujemy na sztywno, nie będzie miała miejsca na pracę i coś będzie musiało pęknąć, ona albo ściana. Otulina daje miejsce na rozszerzanie się średnicy spowodowane wysoką temperaturą, a ponadto zmniejsza straty ciepła. Po drugie otulina zapobiega ochłodzeniu ściany w pobliżu rury do zimnej wody, które może wystąpić przy ciągłych poborach wody. Chłodna ściana to zjawisko niepożądane, gdyż powoduje kondensowanie się pary wodnej, zawilgocenie i wszystkie przykre tego konsenwencje.

Czy rury PP-R nadają się do CO?

Zdecydowanie tak. To ich podstawowe zastosowanie. Są elastyczne, można je giąć i szybko się je montuje, dzięki czemu nadają się do nowych instalacji, jak i do przeróbek w starszych mieszkaniach. Poprawnie zrobiona z odpowiedniej jakości materiałów instalacja PP-R jest praktycznie wieczna, gdyż nie szkodzą jej żadne środki chemiczne. Nie gnije i nie koroduje.

Jakie rury PP-R do CO?

Do obiegu wody zimnej wystarczy zastosować rury z czystego, jednolitego PP. Do obiegu ciepłej wody lepiej użyć rur stabi, z wkładką aluminiową lub z włóknem szklanym. Wzmocnienie jest potrzebne ze względu na to, że rury przewodzące ciepłą wodę znacznie bardziej pracują.

Jakie rury P-R do ciepłej wody?

We względu na większą wytrzymałość mechaniczną oraz mniejszą rozszerzalność temperaturową zalecane jest stosowanie rur PP-R stabi. W naszej ofercie można znaleźć najwyższej jakości, pięciowarstwowe rury, stabilizowane perforowana wkładką aluminiową lub włóknem szklanym. Rury z wkładką aluminiową wymagają dodatkowej obróbki (usunięcia aluminium ze zgrzewanej powierzchni), te z włóknem szklanym można zgrzewać bezpośrednio, jak te z jednolitego PP.

KONTAKT

PRAWTECH Sp. z o.o.

ul. Garbarska 43
32-340 Wolbrom

tel. (32) 644 27 78
fax (32) 644 27 48


COPYRIGHT PRAWTECH SP Z O.O.

Projekt i wykonanie www.itband.pl